Moda fasonik.pl Strona o projektantach mody


Wstęp

Moda. Czym ona właściwie jest? Co rusz w naszym życiu, czy to w telewizji czy w gazecie spotykamy się z tym pojęciem: moda, modny, ostatni krzyk mody, dom mody, kreator mody, dyktator mody, magazyn mody, pokaz mody itd. itp. Jak pisze encyklopedia moda to powszechnie przyjęty lub proponowany na dany sezon sposób ubierania się, czesania, makijażu, a nawet życia charakterystyczny dla danego kraju lub czasu. Inna definicja mówi natomiast, ze moda to krótkotrwała, ulotna popularność czegoś nowego w jednej wybranej dziedzinie czy nawet lansowane, cieszące się dużą popularnością przez pewien czas wzory fryzur, okryć, zachowań...


Spis

Chcesz poznać domy mody i projektantów znanych na całym świecie? A może przeczytać artykuły na temat mody? Zaglądnij do spisu treści albo przeczytaj losowy artykuł: Trencz burberry


PolecamyProjektanci 1/4

Gucci

Jeden z najbardziej popularnych domów mody na świecie został założony w 1921 roku we Florencji przez Guciego Gucci. Początkowa firma zajmowała się tylko produkcją luksusowych wyrobów skórzanych i bagaży lecz z czasem poszerzyła działalność o odzież, biżuterie, obuwie i inne dodatki.Rozpoznawalne dziś na całym świecie logo firmy powstałe w 1933 roku stanowią dwie splecione ze sobą litery G nawiązujące do inicjałów założyciela. Wraz ze wzbogacaną ofertą firmy rozwijano sieć sprzedaży.

Balenciaga

Dom mody Balenciaga został założony przez urodzonego w 1895 roku Hiszpana Cristóbala Balenciaga Eisaguirre'a. Stworzona przez niego marka jest aktualnie jedna z najgorętszych w tym sezonie. Ale wracając do początku ... Swój pierwszy butik otworzył w 1914 roku w San Sebastian (Hiszpania), a kilka lat później dołączyły do niego kolejne w Barcelonie i Madrycie. 1914 roku. To w nich sprzedawał zamożnym Hiszpankom swe zapierające dech w piersiach kreacje. Hiszpańska wojna domowa z lat 30 zmusiła Cristobala do zamknięcia interesu i przeprowadzki do Paryża.

Burberry

Burberry to najsłynniejszy brytyjski dom mody wytwarzający zarówno odzież jak i modne dodatki i akcesoria. Charakterystyczna krata będąca symbolem i znakiem rozpoznawczym marki, podobnie jak w przypadku monogramu LV, stała się niezwykle łakomym kąskiem dla pragnących szybko się dorobić fałszerzy. Przedsiębiorstwo powstało jeszcze w XIX wieku, kiedy to 21 letni Thomas Burberry w 1856 roku otworzył swój pierwszy sklep z płaszczami w Basingstoke w Anglii. Niezwykła staranność i precyzja wykonania projektów wabiła klientów do Hampshire. Thomas nie spoczywał na laurach i ciągle pracował nad udoskonaleniem swoich produktów.

Chanel

Chanel to dom mody założony przez Gabrielle Chanel, którego początki sięgają przełomu 1909 i 1910 roku. Urodzona w 1883 roku kreatorka mody podobnie jak Christian Dior zaczynała od projektowania kapeluszy do zamożnej klienteli Paryża. Pragnienie o pracy na własny rachunek pomogli jej spełnić majętni znajomi, którzy wyłożyli pieniądze na jej pierwszy butik mieszczący się w Paryżu przy 160 boulevard Malesherbes, a później kolejne w Deauville i Biarritz.

Christian Louboutin

Urodzony w 1963 roku we Francji Christian Louboutin uznawany jest za jednego z najlepszych projektantów obuwia na świcie. Szybko dołączył do czołówki i obecnie razem z Manolo Blahnikiem i Jimmim Choo rządzi światem ekskluzywnych butów. 45 letni dziś projektant swój pierwszy butik otworzy w Paryżu w 1992 roku, jednak do tego czasu zdołał już pracować dla takich marek jak Roger Vivier czy Charles Jourdin. Louboutin może się także pochwalić współpracą z tak prestiżowymi domami mody jak Chanel czy nawet Yves Saint Laurent. Jakby tego było mało tworzył projekty dla: Diane von Furstenberg, Chloe, Victor&Rolf, Lanvin, Alexander McQueen, Givenchy a nawet na pokaz Haute Couture Jeana Paula Goultier'a.

Dior

"Mistrz haute couture", "cesarz mody", "jeden z najznamienitszych projektantów na świecie" - to tylko niektóre określenia, które na stałe przylgnęły do Christiana Diora - uważanego dziś za jeden z francuskich symboli narodowych.

Dolce & Gabbana

Do niedawna jeszcze para homoseksualistów - Dominico Dolce i Stefano Gabbana poznali się w 1980 roku w atelier, w którym razem pracowali. Pomyślnie układająca się współpraca zaowocowała utworzeniem wspólnego biznesu, który później przerodził się w niezwykle dochodowy dom mody. Początkowo każdy z nich pracował na własne nazwisko.

1 2 3 4