Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu?

rudowłosa kobieta z kubkiem

Nadmiar wody w organizmie może powodować obrzęki, opuchlizny i kilka centymetrów więcej w talii czy w biodrach. Są też powodem, że trudniej jest gubić nadmierne kilogramy. Gromadząca się w tkankach woda wcale nie jest nam potrzebna. Jak pozbyć się jej nadmiaru?

Nadmiar wody w organizmie i jej zastoje w poszczególnych tkankach to najczęściej efekt niewłaściwej diety. Szczególnie niewskazane są produkty zawierające dużą ilość soli. Zaburza ona gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i sprawia, że czujemy się spuchnięci i ociężali. Wyeliminowanie soli z diety lub znaczne jej ograniczenie może bardzo szybko przynieść dobre efekty. Warto tu zwrócić uwagę nie tylko na sól, którą dosypujemy do potraw z solniczki. Ważna jest także sól ukryta, która znajduje się w składzie różnych produktów. Szczególnie trzeba być ostrożnym w przypadku dań gotowych i przyrządzanych z półproduktów – zawartość soli w nich może być naprawdę wysoka i łatwo przekroczyć zalecaną dzienną dawkę.

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu warto jest też… pić wodę. Woda ma właściwości oczyszczające, usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany materii, odżywia cały organizm i bierze udział w większości przemian metabolicznych. Gdy zbyt mało pijemy, organizm przestawia się na gromadzenie wody na zapas, co zaburza wiele procesów w organizmie. Wodę należy pić w ilości co najmniej 2 litrów dziennie. Oczywiście, nie należy wypijać jej naraz. Najlepiej jest regularnie pić kilka łyków, zapewniając organizmowi stały dopływ wody.

Oprócz wody dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu i pozbycie się obrzęków jest picie herbatek ziołowych i naparów. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym przypadku zioła moczopędne. Już po kilku dniach ich regularnego stosowania można zaobserwować korzystne efekty. Takie zioła należy jednak stosować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami, gdyż ich nadmiar może być szkodliwy i powodować odwodnienie organizmu.