Jak urządzić komfortową sypialnię?

komfortowa sypialnia

Na spaniu spędzamy niemal jedna trzecią naszego życia, dlatego warto zadbać o to, by miejsce do spania było wygodne, komfortowe i zapewniało spokojny wypoczynek. Jeśli nie zadbamy o jego prawidłowy wystrój, może się okazać, że będziemy mieć spore problemy z bezsennością. Jak urządzić sypialnię, aby była najlepszym miejscem do spania?

Wystrój sypialni zwykle jest uzależniony od tego, jaką mamy przestrzeń do zagospodarowania. Jednak bez względu na metraż warto zadbać o wygodne i komfortowe łóżko. W wielu domach za miejsca do spania służą kanapy, sofy czy tapczany, które nie są do tego celu przeznaczone. Najczęściej są zbyt twarde lub zbyt miękkie, co powoduje problemy z kręgosłupem i utrudnia spokojny i komfortowy sen. Dobre łóżko sypialniane powinno być wyposażone w odpowiedni materac, kupiony zgodnie z indywidualnymi potrzebami i upodobaniami użytkowników. Najzdrowsze dla naszych pleców są materace średnio twarde, które zapewniają prawidłowe podparcie dla wszystkich partii ciała i nie odkształcają się pod wpływem nacisku.

Oprócz łóżka w sypialni ważna jest również kolorystyka, przede wszystkim ścian. Powinna być spokojna i sprzyjająca relaksowi. Ściany nie powinny być pomalowane na krzykliwe kolory, gdyż za bardzo przyciągają spojrzenia i utrudniają wypoczynek. Specjaliści od wystroju wnętrza najczęściej zalecają, by sypialnia była pomalowana w odcieniach niebieskiego, fioletu lub zieleni. To kolory, które najbardziej sprzyjają wypoczynkowi i wyciszeniu.

Ważnym elementem w sypialni jest również oświetlenie. Źródła światła nie powinny być zbyt mocne, żeby nie rozpraszać i nie utrudniać wypoczynku. Zamiast dużych lamp sufitowych, w sypialni doskonale sprawdzą się kinkiety, oświetlenie punktowe, podświetlane sufity lub nawet podświetlenie łóżka od spodu lub z tyłu za ramą. Warto również pamiętać o lampkach nocnych, które nie tylko są uzupełnieniem wystroju, ale również pełnią funkcje praktyczne.