Nadmiar zajęć dodatkowych jest dla dziecka męczący

dziecko przy pianinie

Dzisiejsze maluchy już od najmłodszych lat biorą udział w licznych zajęciach dodatkowych, które mają wspomagać ich rozwój czy talenty. Nawet kilkuletnie dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przedszkolem, mają już dodatkowy angielski, rytmikę czy inne zajęcia. Owszem, wspieranie rozwoju dziecka jest ważne, jednak warto zachować w tym zdrowy rozsądek. Maluchy powinny mieć również czas na zabawę i odpoczynek.

Rodzice bardzo często do wychowania dziecka podchodzą bardzo ambicjonalnie i już od jego najmłodszych lat chcą mu kształtować lepszą przyszłość. Niekiedy zapisują maluchy na zajęcia dodatkowe zgodnie ze swoimi upodobaniami, a nie biorą pod uwagę predyspozycji i zainteresowań malucha. Stąd też później się biorą dzieci, które zajmują się dyscypliną, która wcale ich nie interesuje i na zajęcia chodzą pod przymusem bez żadnej pasji czy pozytywnego nastawienia.

Jeżeli chcemy, aby dziecko dobrze się rozwijało i kształtowało te umiejętności czy zainteresowania, które są faktycznie jego, warto nieco poczekać i pozwolić maluchowi samodzielnie wybrać dla siebie zajęcia dodatkowe. Wiele szkół językowych, sportowych czy ośrodków oferujących różne zajęcia dodatkowe oferuje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach pokazowych. Warto wybrać się na nie razem z dzieckiem i przekonać, czy maluchowi faktycznie się spodobają. Gdy dziecko samo wybierze sobie pasję, którą chce realizować, zdecydowanie inaczej będzie do niej podchodzić.

W planowaniu zajęć dodatkowych warto również pamiętać, że każde dziecko potrzebuje czasu na zabawę i odpoczynek. Dotyczy to zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Dzieci, które muszą chodzić do szkoły, odrabiać lekcje, a przy tym każdego popołudnia mają jakieś zajęcia dodatkowe, są przemęczone i nie są w stanie każdemu zadaniu poświęcić się w stu procentach. Czasem lepiej odpuścić i z czegoś zrezygnować. Z pewnością odbędzie się to z korzyścią dla dziecka.