Oczko wodne w ogrodzie

oczko wodne

Jeżeli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto kawałek miejsca poświęcić na wykonanie oczka wodnego. Dzięki temu ogród zyska nową jakość i miejsce komfortu, przy którym miło będzie spędzić czas, a jednocześnie stanie się miejscem dobrym dla życia dla wielu małych ogrodowych żyjątek.

Oczko wodne można z powodzeniem stworzyć już w ogrodzie średniej wielkości. Najlepiej sprawdzają się oczka wodne o nieregularnych kształtach, dzięki czemu sprawiają wrażenie o wiele większych niż są w rzeczywistości. Zanim jednak usiądziemy wygodnie przy gotowym oczku, czeka nas sporo pracy. Przede wszystkim trzeba wykopać odpowiednią nieckę oraz zabezpieczyć ją przed wypływaniem wody i mieszaniem się jej z wodami gruntowymi. W oczku wodnym najlepiej bowiem zainstalować urządzenia do oczyszczania i filtrowania wody, które na długo zapewnią jej czystość. Chodzi przecież o to, aby oczko cieszyło oczy, a nie zniechęcało nieciekawym zapachem i widokiem rozwijających się w wodzie glonów.

Oczko wodne powinno być wykonane z dbałością o najdrobniejsze detale. Jeśli ma być dosyć duże i efektowne, lepiej nie brać się za jego realizację samodzielnie, ale zlecić wykonanie profesjonalnej ekipie. Gdy już oczko wodne jest wykopane, ma zabezpieczone dno i brzegi, należy posadzić wokół niego odpowiednią roślinność. Zadaniem roślin jest nie tylko efektowny wygląd, ale również natlenianie wody i utrzymanie w niej równowagi biologicznej. Wokół oczka wodnego najlepiej jest posadzić tylko kilka gatunków roślin, dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad zebraniem ich w kompozycyjną całość.

Ciekawym sposobem na podkreślenie piękna oczka wodnego jest zadbanie o jego odpowiednie oświetlenie, dzięki czemu będzie ono przyciągało spojrzenia także po zmroku. Doskonałym rozwiązaniem mogą być niewielkie latarenki solarne, które są wygodne w użyciu, a przy tym nie generują rachunków za prąd – energię czerpią bowiem ze słońca. Można też zainstalować wokół oczka wodnego punktowe oświetlenie ledowe, które również gwarantuje niepowtarzalny efekt.