Podczas odchudzania włącz do diety błonnik

dietetyczny posiłek

Osoby odchudzające się doskonale zdają sobie sprawę, że jest całe mnóstwo produktów, które nie sprzyjają gubieniu wagi. Jednak z drugiej strony – są też takie substancje, które wspomagają dietę i działają korzystnie na redukcję kilogramów. Jedną z nich jest błonnik pokarmowy, który powinien być stałym elementem w codziennej diecie.

Błonnik pokarmowy jest naturalnym włóknem roślinnym, które pod względem wartości odżywczych raczej nie zachwyca. Co więcej, nie jest też trawiony w naszym układzie pokarmowym. Dlaczego więc tak ważne jest spożywanie produktów zawierających błonnik? Przede wszystkim dlatego, że ma on działanie oczyszczające nasz przewód pokarmowy, wspomaga usuwanie złogów i toksyn, a także przyczynia się do ustabilizowania gospodarki wodnej. Regularne spożywanie błonnika pozwala również na obniżenie złego cholesterolu we krwi, zniwelowanie nadciśnienia oraz jest świetną profilaktyką antymiażdżycową.

Błonnik pęcznieje w żołądku, zwiększając swoją objętość nawet kilkadziesiąt razy. Dzięki temu szybko powoduje uczucie sytości i na długo nie dopuszcza do powstania głodu. A to właśnie nieustanny głód jest powodem tego, że wiele osób przerywa dietę i powraca do dawnych nawyków żywieniowych. Dzięki błonnikowi można przetrwać wiele kryzysów, które pojawiają się podczas diety odchudzającej, co sprawia, że chwile zwątpienia pojawiają się rzadziej i są łatwiejsze do opanowania. Co więcej, błonnik pozwala na oczyszczenie jelit ze złogów i toksyn, co również ma świetny wpływ na sylwetkę i dobrą kondycję.

Spożywanie produktów bogatych w błonnik korzystnie działa nie tylko na sylwetkę, ale również na zdrowie. Błonnik przyczynia się do obniżenia ciśnienia oraz poziomu złego cholesterolu w organizmie, a także korzystnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia. Gdzie go znajdziemy? Przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych (chlebie, makaronie, kaszach), a także w warzywach oraz owocach. Warto spożywać je jak najczęściej i włączyć do codziennej zbilansowanej diety.