Oszczędzanie lepsze niż kredyt ratalny

pomarańczowa skarbonka świnka

Wiele osób decyduje się na zakup na raty wielu sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzamy na kredyt całe mieszkania, przez kolejny czas spłacają poszczególne raty, które znacznie obciążają domowy budżet. Trzeba też pamiętać, że gdy kupujemy coś na raty, w rzeczywistości produkt jest droższy niż wtedy, gdybyśmy kupowali te same produkty za gotówkę. Zanim więc zdecydujemy się na kolejny kredyt ratalny, warto dobrze rozważyć, czy wybrany produkt jest nam rzeczywiście niezbędnie potrzebny.

Jeżeli potrzebujemy pralki czy lodówki, która z dnia na dzień odmówiła posłuszeństwa, a nie dysponujemy żadnymi oszczędnościami, kupno na raty wydaje się sprawą oczywistą. Wtedy warto porównać ofertę w różnych sklepach oraz zdecydować się na produkt, z takiej półki cenowej, która umożliwi spokojne i bezpieczne spłacanie poszczególnych rat. Towar z najwyższej półki może być bowiem nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Nie ma jednak wątpliwości, że w takiej sytuacji kupno na raty jest jedyną możliwością i warto z niego skorzystać. Nie ma bowiem czasu na oszczędzanie i zbieranie środków na kupno za gotówkę.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w sytuacji sprzętu, który nie jest nam aż tak niezbędnie potrzebny. Jeśli marzy nam się telewizor na pół ściany czy zestaw do odtwarzania muzyki, pamiętajmy, że nie są to produkty pierwszej potrzeby i można bez nich przeżyć. O wiele lepiej jest zaoszczędzić gotówkę i kupić wybrany produkt bez konieczności płacenia rat. Choć, oczywiście, na taki produkt trzeba będzie poczekać kilka miesięcy czy nawet dłużej, z pewnością będzie to opcja tańsza i nie obciąży nadmiernie domowego budżetu. Warto o tym pamiętać także przed wakacjami. Wiele osób wyjeżdża na wakacje, które kupują za kredyt gotówkowy. W taki sposób długo po powrocie z wakacje muszą spłacać kolejne raty za wyjazd, o którym zdążyli już dawno zapomnieć. Zamiast płacenia rat czasem lepiej zrezygnować z wyjazdu w jednym roku, by w kolejnym móc wyjechać za zaoszczędzoną gotówkę.