Rośliny doniczkowe – mini ogród w każdym mieszkaniu.

rośliny w doniczkach

Osoby, które nie mają własnego ogrodu, a nawet balkonu, muszą zadowolić się miniogródkiem w czterech ścianach. Rośliny doniczkowe do domu warto wybierać pod kątem tego, jakie jest ich zapotrzebowanie na słońce i światło, jakie są ich wymagania pielęgnacyjne oraz jak dużo przestrzeni potrzebują.

Rośliny doniczkowe najczęściej trzymamy na parapetach lub w ich pobliżu, aby miały zapewnioną odpowiednią ilość światła. Trzeba jednak pamiętać, by rośliny dobierać do ilości słońca, jakie pada na okno. Jeśli mamy okno wychodzące na południe, możemy na nim postawić kwiaty ciepłolubne, które lubią wysokie temperatury oraz potrzebują dużej ilości światła. W takich miejscach natomiast gorzej sprawdzą się te kwiaty doniczkowe, które za wysokimi temperaturami i palącym słońcem nie przepadają.

Kwiaty doniczkowe, podobnie jak rośliny w ogrodzie wymagają regularnej pielęgnacji. Trzeba je systematycznie podlewać, a także zadbać o odpowiednie nawożenie. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe mieszanki nawozów, które wystarczy wlać do doniczki. Efekt takich nawozów jest dosyć dobry, a kwiaty o wiele lepiej rosną. Uprawiając kwiaty doniczkowe trzeba również pamiętać, że należy je regularnie przesadzać, szczególnie wtedy, gdy kwiat intensywnie rośnie i w krótkim czasie przestaje się mieścić w swojej za małej doniczce. Najlepiej jest przesadzać kwiaty wiosną, gdy startuje kolejny sezon wegetacyjny.

Przy wyborze kwiatów doniczkowych warto kierować się własnymi upodobaniami oraz uwarunkowaniami swojego mieszkania, ale nie tylko – trzeba również wziąć pod uwagę zwierzęta domowe, a szczególnie koty. Czworonogi te uwielbiają nie tylko grzebać w doniczkach, ale również podgryzać liście czy kwiaty znajdujących się w nich roślin. Już w momencie zakupu warto więc upewnić się, czy interesująca nas roślina nie zaszkodzi pupilowi. Posiadacze kotów muszą z pewnych roślin po prostu zrezygnować, nie da się bowiem postawić doniczki tak, by była poza zasięgiem kota. Te czworonogi potrafią wejść praktycznie wszędzie.