Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

niewielkie mieszkanie

Nie każdy ma to szczęście, by mieszkać na dużym metrażu i cieszyć się komfortem dużej przestrzeni. Jednakże nawet niewielkie mieszkanko można urządzić tak, by było wygodne, funkcjonalne, a jednocześnie by wydawało się optycznie większe niż jest w rzeczywistości.

W niewielkim mieszkaniu warto zadbać o to, by jego wystrój był odpowiednio przemyślany i by dodatkowo nie zagracać niewielkiej przestrzeni. Warto zacząć od kolorystyki ścian. Im jaśniejsze, tym lepiej. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wygląda ono na większe niż jest w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem mogą być również fototapety ze zdjęciami krajobrazów, które nadadzą ścianie głębi i sprawią, że będzie prezentowała się bardziej trójwymiarowo. Fototapety można montować praktycznie na każdej ścianie, także w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnia czy łazienka.

Małe mieszkanie wymaga również właściwego wyboru mebli. Na niedużym metrażu nie sprawdzą się duże, ozdobne meble czy wieloelementowe zestawy meblowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą lekkie i surowe w formie meble, które nie zajmą zbyt wiele przestrzeni, a także nie przytłoczą pomieszczenia. Wybierając kolorystykę mebli warto również zdecydować się przede wszystkim na jasne barwy. Ciemne meble mogą w takim wnętrzu działać przytłaczająco. Świetnym rozwiązaniem, które pozwoli dodać wnętrzu głębi i nieco je powiększyć, jest umieszczenie we frontach niektórych mebli, przede wszystkim szaf – luster. Lustra będą sprawiały, że pomieszczenie będzie wyglądać na dwa razy większe niż jest w rzeczywistości.

Aranżując małą przestrzeń dobrze jest również zadbać o to, by miała zapewnioną odpowiednią ilość światła. Gdy pomieszczenia są ciemne, wydają się jeszcze mniejsze niż są w rzeczywistości. Warto więc zadbać o odpowiednią aranżację okienną. Zamiast dużych, ciemnych i przytłaczających firan czy zasłon lepszym rozwiązaniem będą lekkie rolety, które delikatnie filtrują światło, a przy tym sprawiają, że aranżacja okienna wygląda na lekką i delikatną.