Wilgoć w pomieszczeniach – jak się jej pozbyć

ciekawie urządzone mieszkanie

W wielu domach pojawia się problem nadmiernej wilgoci, która może być niebezpieczna dla zdrowia. Nadmiar wilgoci osadza się bowiem w postaci pary wodnej na ścianach i sufitach, co jest doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów, pleśni oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli nie zareagujemy w porę, pleśń i grzyb mogą bardzo mocno naruszyć strukturę ściany, co spowoduje konieczność gruntownego remontu. Nie trzeba też wspominać, że grzyby i pleśń są szkodliwe dla zdrowia i przyczyniają się do wielu chorób, szczególnie układu oddechowego.

Krótko utrzymująca się wilgoć jest w niektórych pomieszczeniach naturalna i związana z ich użytkowaniem. Jest bowiem oczywiste, że w kuchni i w łazience podczas korzystania z nich wilgoć się pojawi i nie da się uniknąć. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, nie jest to naturalny stan. Najprawdopodobniej skutkiem nadmiernej wilgoci jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach związana z nieprawidłową wentylacją. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy we wszystkich pomieszczeniach drożne i niczym nie zatkane są kratki wentylacyjne. Warto również zwrócić uwagę na okna. Wbrew pozorom, nie powinny być one stuprocentowo szczelne – powinna funkcjonować w nich mikrowentylacja, ułatwiająca regularną i systematyczną wymianę powietrza.

Jeżeli okna nie są wyposażone w system mikrowentylacji, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie urządzeń rozszczelniających lub nawiewników okiennych, które gwarantują przepływ powietrza z zewnątrz na do wewnątrz, a jednocześnie nie powodują wychładzania pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Niektórzy specjaliści zalecają również na problemy z wentylacją właściwe podcięcie uszczelek – trzeba to jednak robić umiejętnie, dlatego najlepiej wezwać fachowca. Na problemy z nadmiarem wilgoci skuteczne może być również regularne wietrzenie pomieszczeń. Zamiast mieć stale uchylone okno o wiele lepiej jest raz na jakiś czas otworzyć je całkowicie na kilka minut.