Zdrowe odchudzanie

waga i miara

Aby odchudzanie było skuteczne, powinno być przede wszystkim procesem rozciągniętym w czasie. Wszystkie diety cud, które powodują szybką utratę kilogramów, najczęściej powodują efekt jojo – utracona waga wraca i do tego z nawiązką. Nadmiaru kilogramów w zdrowy sposób nie da się zgubić w kilka tygodni. Najczęściej pracujemy na nie przez długie lata i odchudzanie również powinno trwać długo, aby było skuteczne, a zgubiona waga nie wróciła.

Jeżeli planujesz zdrową dietę odchudzającą i jesteś nastawiony na efekty nie tyle szybkie, co trwałe, nie decyduj się na żadne diety cud. Najlepszą rzeczą na początku jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym. Z pewnością nie są one prawidłowe. Nadwaga zwykle bierze się z nadmiaru przyswajanych w ciągu dnia kalorii oraz złego zbilansowania posiłków. Na początku należy więc nie tylko zredukować ilość zjadanego jedzenia, ale też wyrzucić z codziennego jadłospisu produkty, które nie sprzyjają szczupłej sylwetce.

Na samym wstępie należy zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych oraz dań gotowych. Są to najczęściej prawdziwe bomby kaloryczne, pełne cukru, tłuszczu oraz sztucznych substancji poprawiających smak, czy nawet uzależniających. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie z codziennej diety słodkich i słonych przekąsek, które nie dostarczają praktycznie żadnych cennych wartości odżywczych, ale są kaloryczne i szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Warto je odstawić, gdyż w dłuższej perspektywie są po prostu niezdrowe.

Podczas planowania diety warto przyjrzeć się nie tylko temu, co jemy, ale też, co pijemy. Bardzo kaloryczne i mało wartościowe są słodkie, gazowane napoje, pełne cukru. Już kilka szklanek dziennie powoduje, że zaczynają się pojawiać problemy z wagą. Zamiast sztucznych, niezdrowych napojów warto postawić na zwykłą niegazowaną wodę, która oczyszcza organizm z toksyn i korzystnie wpływa na przemiany metaboliczne w organizmie.