Naturalne środki czyszczące

naturalne środki czystości w butelce

Utrzymanie porządku w domu wymaga nie tylko nakładów pracy, ale również stosowania wielu środków czyszczących. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty zakupu detergentów i różnych płynów do czyszczenia, a jednocześnie postawić na zdrowe i ekologiczne sprzątanie, warto do tego celu używać domowych, niedrogich i sprawdzonych sposobów.

Przy sprzątaniu dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego, co od lat stosowały nasze babcie, gdy środki czyszczące były jeszcze mało popularne. W codziennych porządkach mogą pomóc między innymi ocet, cytryna oraz soda oczyszczona. Ocet ma doskonałe właściwości odkamieniające, świetnie sprawdzi się do usuwania kamienia z powierzchni płytek, kranów czy baterii łazienkowych. Świetnie sprawdza się również do odkażania. Można przy jego użyciu umyć lodówkę i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po na przykład zepsutej żywności.

Przy użyciu octu i soku z cytryny można również stworzyć domowy płyn do mycia różnych powierzchni. Wystarczy dolać pół szklanki octu i sok z cytryny do miski z wodą i tak przygotowaną mieszanką można umyć podłogi, płytki, okna oraz wszystkie inne powierzchnie. Dzięki temu zadbamy nie tylko o czystość, ale przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników pomieszczeń.

Za pomocą sody oczyszczonej można natomiast zrobić proszek czyszczący do szorowania toalety, wanny czy umywalki. Soda ma właściwości wybielające, a także usuwa kamień i zostawia powierzchnię czystą i świeżą. Co ciekawe, za pomocą sody oczyszczonej można również wyczyścić różnego rodzaju powierzchnie srebrne – naczynia, sztućce czy biżuterię.

Stosowanie naturalnych środków czyszczących pozwala znacznie obniżyć koszty sprzątania, gdyż nie trzeba wydawać pieniędzy na różne płyny i proszki przeznaczone do sprzątania różnych powierzchni. Ale korzyści są nie tylko finansowe. Stawiając na naturalne środki czyszczące dbamy o własne bezpieczeństwo i zdrowie, a podczas sprzątania nie wdychamy szkodliwych oparów pochodzących z detergentów.